czwartek, 8 września 2011

Kiedy można żądać podwyższenia alimentów?

Wielokrotnie zdarza się tak, że alimenty zasądzone kilka lub kilkanaście lat temu są już niewystarczające na potrzeby dziecka. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, zawsze matka lub ojciec może w imieniu dziecka domagać się ich podwyższenia.
Przykładem są alimenty zasądzone w wyroku rozwodowym dla dziecka wówczas trzyletniego. Oczywistym jest, że po kilku latach gdy dziecko idzie do szkoły jego potrzeby wzrastają. Wie o tym każda mama, która we wrześniu musi wysupłać ze skromnego budżetu kilkaset złotych tylko na podręczniki.
Alimenty przyznane takiemu dziecku zostaną na pewno podważone. Inne są potrzeby przedszkolaka i inne ucznia szkoły podstawowej. W omawianej sytuacji opiekun dziecka może wystąpić do Sądu Rejonowego w swoim mieście o podwyższenie alimentów. Sporządzenie pozwu jest w zasadzie proste. Należy wskazać:
 • kogo się pozywa;
 • o co się pozywa, czyli o ile wyższe chcemy dostawać alimenty;
 • dlaczego uważamy, że podwyższenie alimentów jest konieczne.
Konieczne jest podanie adresu pozwanego, swojego adresu oraz dołączenie skróconego aktu urodzenia dziecka w oryginale.
Pozew należy złożyć w sądzie ( można to zrobić osobiście lub wysłać pocztą ) w dwóch egzemplarzach. Najlepiej jest zawsze mieć dodatkowy egzemplarz dla siebie. Gdy składamy pozew osobiście dobrze jest poprosić o przybicie na nim tzw. prezentaty (pieczątki z datą). W razie zagubienia pozwu przez sąd, co czasem niestety się zdarza, będziemy mieli dowód na to, że pozew został złożony. Jest to o tyle ważne, że często data złożenia pozwu jest ta datą, od której sąd zasądza alimenty. Czyli jeśli złożymy pozew w styczniu, a sąd wyda wyrok dopiero w czerwcu, to alimenty i tak będą zasądzone od stycznia.
Jeśli wiecie, że nie będziecie sobie w stanie poradzić z procedurą sądową, a nie stać was na opłacenie prawnika, zawsze możecie wystąpić o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Sąd wyznaczy wtedy radcę prawnego lub adwokata, który poprowadzi sprawę. Można wystąpić o przyznanie takiego pełnomocnika jeszcze przed napisaniem pozwu. Wystarczy napisać do Sądu, że chcemy sporządzić pozew ale nie jesteśmy w stanie tego zrobić z uwagi na brak wiedzy w tym zakresie i prosimy o przyznanie pełnomocnika. Nie jest to jednak uprawnienie, z którego skorzystać może każda osoba. Konieczne jest wykazanie, iż nie możemy zapłacić honorarium adwokata bez uszczerbku dla budżetu rodziny.
Ważną kwestią jest też to, że pozwy o podwyższenie alimentów są zwolnione od opłat sądowych. Nie trzeba więc martwic się tym, że nie stać nas na prowadzeni sprawy w sądzie.
Podwyższenia alimentów można żądać zawsze, gdy uzasadnione potrzeby dziecka nie są zaspokajane – czyli ,, gdy po prostu nie stać nas na to, żeby dziecko żyło na takim poziomie, jak przed rozwodem rodziców. Po drugie zawsze wtedy, gdy potrzeby dziecka wzrosły. Jest ono starsze, wymaga dodatkowego leczenia, czy nie radzi sobie z nauką i potrzebne są korepetycje.
Tak więc, jeśli Waszym dzieciom należą się alimenty, bo nie mają ich przyznanych lub są one niewystarczające - walczcie o nie w sądzie. 
 

Malwina Jarzembska

adwokat

3 komentarze:

 1. Najlepiej skorzystać z usług Kancelarii Notarialnej Adama Żaby www.kancelaria-notariusz-debica.pl/> – świetny specjalista, który zna się na czynnościach notarialnych i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli zależy wam na wygraniu takiej sprawy, to polecam zdać się na pomoc adwokata. Ta kancelaria https://www.strojekkancelaria.pl/ ma świetne opinie i rekomendacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do alimentów to są dwie strony medalu. Jedni nie chcą płacić, a z drugiej strony osoba która pozywa o alimenty żąda bardzo wysokich kwot. Dlatego zawsze lepiej się zgłosić do www.radcaprawny-trojmiasto.pl/prawo-rodzinne-i-opiekuncze/ , gdzie radca prawny Natalia Zielmachowicz doradzi i pomoże ze wszystkim, żeby było jak najlepiej. Pomoc prawna się przydaje.

  OdpowiedzUsuń