niedziela, 28 września 2014

Polisa od błędów w sztuce



Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej ( Dz. U. Nr 112, poz. 654) lekarze ( przedsiębiorcy) wykonujący zawód w ramach działalności leczniczej określonej w niniejszej ustawie muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Zakres ubezpieczenia obowiązkowego:
  • odpowiedzialność podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Polce za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych;
  • odpowiedzialność podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Polsce za szkody wynikające z niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych, które miało miejsce podczas ochrony ubezpieczeniowej

Zakres powyższego ubezpieczenia określa rozporządzenie ministra finansów z 22 grudnia 2011r.

Zaznaczyć należy, że ubezpieczenie obowiązkowe chroni wyłącznie od szkód osobowych, czyli takich, które dotyczą bezpośrednio człowieka, jak uszkodzenie ciała.

Z uwagi na powagę błędów w sztuce lekarskiej, które ściśle wiążą się ze zdrowiem i życiem człowieka, określone w rozporządzeniu minimalne sumy gwarancyjne wynoszą odpowiednio:

    • 75 tys. euro- na jedno zdarzenie;
    • 350 tys. euro- na wszystkie zdarzenia

Pamiętać należy, że ubezpieczeniem obowiązkowym nie są objęte szkody wyrządzone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą:

    • po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej;
    • polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy;
    • po zapłacie kar umownych;
    • powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

W odniesieniu do lekarzy niebędących przedsiębiorcami, którzy wykonują zawód w innej formie, np. na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej obowiązkowe ubezpieczenie OC nie obowiązuje. Jednakże nie stoi to na przeszkodzie, by lekarz ubezpieczył się dobrowolnie w zakresie OC z tytułu wykonywania zawodu lekarza na warunkach oferowanych przez zakłady ubezpieczeń.

Dobrowolność ubezpieczenia

Z ubezpieczeniem dobrowolnym mamy do czynienia wówczas, gdy ubezpieczenie jest ubezpieczeniem nadwyżkowym i wykorzystywane jest po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej z ubezpieczenia obowiązkowego.

Do sytuacji takich dochodzi wówczas, gdy wyrządzona przez lekarza szkoda będzie wyższa, albo gdy na skutek błędu przy operacji pacjent będzie niepełnosprawny, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością wypłaty renty.
W takich okolicznościach pojawia się możliwość wykupienia ubezpieczenia dobrowolnego.
Zaletami ubezpieczenia dobrowolnego jest nie tylko możliwość podwyższenia sumy gwarancyjnej, w przypadku gdy kwota jest niewystarczająca do pokrycia szkody, ale także stanowi swoiste zabezpieczenie dla lekarza oraz podmiotów leczniczych w stosunku do osób trzecich, nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem za wyrządzone wobec nich szkody.

Ubezpieczenie dobrowolne nie obejmuje szkód wyrządzonych umyślnie, jak również szkód wyrządzonych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji w związku z wykonywanymi przez nie zabiegami chirurgicznymi, plastycznymi bądź kosmetycznymi.

Termin ważności ubezpieczenia

Istotną kwestią związaną z ubezpieczeniem jest okres jego trwania. Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje swoim zakresem odpowiedzialność cywilną za szkodę wywołaną działaniem lub zaniechaniem podmiotu ubezpieczonego, które miało miejsce w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy szkoda zostanie wyrządzona w czasie trwania wspomnianego ubezpieczenia.
Wobec powyższego istotne jest wskazanie momentu, w którym nastąpiło działanie lub zaniechanie wywołujące szkodę, a nie moment, w którym informacja o wyrządzeniu szkody stała się powszechnie wiadoma.

Ubezpieczenie sprzętu medycznego

Możliwość wyrządzenia szkody pacjentowi wiąże się nie tylko z prowadzeniem działalności leczniczej i świadczeniem pomocy medycznej ale może też wynikać z niemożności wykonywania  świadczeń medycznych wskutek nadzwyczajnych wydarzeń takich jak pożar, kradzież lub zalanie sprzętu medycznego. Mając powyższe na uwadze lekarze powinni wziąć pod rozwagę ubezpieczenie sprzętu medycznego, czy nawet leków na wypadek ich nieprzydatności wywołanej przechowywaniem medykamentów w nieodpowiednich do tego warunkach.


16 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja osobiście nigdy nie korzystałam z takich ubezpieczeń gdyż moim zdaniem nie potrzebuję takiej polisy. Jak dla mnie jedyne co jest ważne to posiadanie ubezpieczenia OC na samochód. W takim wypadku sięgam po kalkulator https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ i tutaj po chwili mam gotowe składki po najlepszych cenach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie życiowe takie jak z https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator dzięki czemu oprócz podstawowej opieki możemy zakres ubezpieczenia znacznie rozszerzyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze jest mieć dobre ubezpieczenie, jeśli chodzi o OC dobre=tanie. Ja swoje, znalazłam tutaj - https://ubezpieczamy-auto.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Akurat tutaj nie mam żadnego zdania, gdyż ten temat jet dla mnie trochę obcy. Jednak całkiem niedawno czytałem fajny artykuł https://cuk.pl/porady/czy-warto-ubezpieczyc-mieszkanie-pod-wynajem i już teraz wiem czy ubezpieczenie mieszkania pod wynajem ma sens czy może nie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nigdy nie miałem okazji korzystać z takiej polisy i w sumie mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić. Ja szukam teraz najtańszego ubezpieczenia OC na mój pojazd. Jak czytałem artykuł https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ to oczywiście można je znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. W razie jakichkolwiek problemów prawnych oczywiście można szukać porad w internecie, ale przeciętnemu człowiekowi ciężko ten żargon zrozumieć. Lepiej byłoby udać się do radcy prawnego https://radcaprawny-trojmiasto.pl/prawo-rodzinne-i-opiekuncze/ i tutaj poprosić o konsultacje i wyjaśnienie problemu

    OdpowiedzUsuń
  11. W takiej branży bardzo dobrze, że ubezpieczenie jest obowiązkowe.

    OdpowiedzUsuń
  12. Sytuacje są różna, z odszkodowaniami też przeróżnie bywa. Jak jest coś nie tak, czujecie, że należy wam się więcej, to firma https://wieksze-odszkodowanie.pl/ na pewno przyjdzie wam z pomocą.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie ja jeszcze o takiej polisie nie słyszałam, ale faktycznie teraz już widzę, że ona istnieje. Muszę przyznać, że ja również jak czytałam na stronie https://kioskpolis.pl/allianz/wypowiedzenie-oc-w-allianz/ to już teraz dokładnie wiem jak mogę wypowiedzieć umowę na ubezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  16. O, widzę, że piszecie tutaj o OC. Na szczęście w każdej chwili online dostępny jest taki kalkulator, jak https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ . Musicie skorzystać, jeśli jesteście na etapie poszukiwania czegoś odpowiedniego dla siebie. Jest to fajna opcja, ponieważ można od razu dowiedzieć się, ile będzie kosztowało nasze OC. Wtedy wybieramy też najkorzystniejszą ofertę, bo warunki zazwyczaj są wszędzie takie same.

    OdpowiedzUsuń