wtorek, 25 października 2011

Darowizny pomiędzy najbliższą rodziną w polskim prawie podatkowym – część I.


Jeżeli planujesz darować osobie najbliższej środki pieniężne bądź rzeczy o wartości przekraczającej 9 637 zł w ciągu 5 lat i nie chcesz korzystać z usług notariusza pamiętaj o dopełnieniu wszystkich formalności. W przypadku bowiem gdy osoba którą obdarowałeś nie zgłosi darowizny do urzędu skarbowego bądź nie otrzyma jej na rachunek bankowy, będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn. Od dnia 1 stycznia 2007 r. darowizny pomiędzy najbliższymi  korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, bez ograniczenia co do wartości darowizny ale pod warunkami wskazanymi w ustawie. Co wówczas należy zrobić aby darowizna podlegała całkowitemu zwolnieniu z podatku?
Po pierwsze musi to być darowizna pomiędzy najbliższymi (chodzi tu o małżonka, zstępnych – m.in. dzieci, wnuki, wstępnych – m.in. rodzice, dziadkowie, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę).
Po drugie darowizna w formie pieniężnej musi być przelana na rachunek bankowy obdarowanego bądź przesłana przekazem pocztowym.
Po trzecie darowizna taka aby korzystać ze zwolnienia musi zostać zgłoszona w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania.
Przykładowo jeżeli matka darowała córce kwotę 20.000 zł przelewem na rachunek bankowy córki to aby taka darowizna korzystała ze zwolnienia z podatku córka musi w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania złożyć w swoim urzędzie skarbowym wg miejsca zamieszkania druk SD-Z2 wraz z dołączonym dowodem przekazania środków na rachunek bankowy. Warto aby córka zachowała dla siebie potwierdzenie nadania listu poleconego na poczcie bądź osobiście udała się do urzędu celem uzyskania potwierdzenia złożenia zgłoszenia SD-Z2.
W sytuacji gdyby powyższe formalności (zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy na druku SD-Z2 oraz otrzymanie środków na rachunek bankowy) nie zostały dopełnione urząd skarbowy opodatkuje otrzymaną darowiznę (należy złożyć druk SD-3 w ciągu 1 miesiąca od otrzymania darowizny).
Przykład:
Gdyby matka przekazała córce pieniądze gotówką (20.000 zł) to córka musiałaby zgłosić otrzymaną darowiznę (gdyż przekracza ona kwotę wolną od podatku do wysokości której nie trzeba zgłaszać darowizny) w terminie 1 miesiąca od jej otrzymania (właściwym drukiem jest SD-3 a nie SD-Z2). Złożenie druku SD-3 spowodowałoby, że urząd wszcząłby postępowanie podatkowe i wydałby decyzję w sprawie wysokości podatku ustalając jego wartość na 313 zł (dla darowizny 20 000 zł w gotówce od matki). Natomiast gdyby córka zapomniałaby tej darowizny zgłosić wówczas urząd skarbowy w przypadku ewentualnej kontroli jej stanu majątku, w sytuacji gdyby podatniczka powołałaby się na darowiznę, której nie zgłosiła wówczas podatek wyniósłby 20 % - czyli w tej sytuacji 2073 zł!! (dla kwoty 20 000 zł).
Porada prawnika:
W sytuacji gdyby córka chciałaby uregulować swoją sytuację prawną i przypomniałaby sobie, że 2 lata temu zapomniała zgłosić darowizny od mamy do urzędu skarbowego, należałoby ustalić czy aby na pewno stroną umowy darowizny była tylko matka, czy np. stroną umowy darowizny w rzeczywistości nie byli jednak rodzice. W sytuacji gdyby stroną umowy darowizny byliby jednak rodzice córka miałaby dwie kwoty wolne 9637zł w ciągu 5 lat (jedną od matki – strony umowy darowizny, drugą od ojca również jako stronę umowy darowizny). Następnie trzeba by się zastanowić czy wykroczenie skarbowe w postaci niezgłoszenia darowizny w terminie jest już przedawnione, jeśliby się okazałoby się, że nie – należałoby złożyć pismo – czynny żal - powodujące, że podatniczka nie zostałaby ukarana mandatem za wykroczenie skarbowe. Następnie córka powinienna sporządzić dwa zgłoszenia na druku SD-3 (jedno zgłoszenie dotyczące darowizny od matki, drugie dotyczące darowizny od ojca). Urząd wydałby dwie decyzje i ustaliłby wysokość podatku na 2 x 11 zł (przy darowiznach wynoszących w sumie 20 000 zł). 

Anna Celińska 
aplikant radcowski 
w Kancelarii Naworska Marszałek Płaza Sp.k.
w Toruniu

16 komentarzy:

 1. Witam,
  mam do Państwa pytanie- moja babcia przekazała darowiznę swojej córce. Została sporządzona odpowiednia umowa pomiędzy babcią i jej córką. Ponieważ babcia nie posiada konta, poprosiła zięcia, aby w jej imieniu przelał pieniądze na konto jej córki.
  Niestety Urząd Skarbowy zakwestionował taki przelew i chce aby córka zapłaciła podatek. Czy wystarczyłoby oświadczenie babci, że to jej pieniądze były przelewane na konto córki a nie zięcia, żeby uchronić ją od płacenia podatku?
  Z góry dziękuję za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, jestem Daniel John, prywatny pożyczkodawca kredyt, który daje pożyczki szans czas życia. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki, by spłacić swoje długi i trzeba pożyczki zwiększenia swojej działalności? Ty zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebny jest kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny? czegoś więcej, bo jesteśmy tutaj, aby wszystkie swoje problemy finansowe, to już przeszłość. Mamy pożyczają fundusze dla osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złe kredytowej lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania w podróży służbowej w wysokości 2%. Chcę używać tego medium poinformować, że możemy zapewnić niezawodne i beneficjenta pomocy i będzie skłonny zaoferować pożyczkę. Więc skontaktować się z nami drogą mailową pod adresem: danieljohnhome@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukasz kredytu? jesteś na właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Global Finance Ograniczona rozdawać pożyczek dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 2%. prosimy o kontakt poprzez e-mail: (mariajorgeglobalfinance@gmail.com)
  Dziękuję Ci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Xmas Xmas pożyczki?

  Gdy nie mogłem zmierzyć mój dług nic więcej, mój syn był na łóżku szpitalnym do operacji, które wiążą się ogromne pieniądze, a ja również potrzebne pieniądze na refinansowanie i dobry dom to muszę poszukuje pomocy od przyjaciół, a gdy nie ma nadziei więcej zdecyduję się przejść do trybu online, aby starać się o kredyt i znajdę LAKE COOK kredytu zaufania firmę (lakecook07@gmail.com) z 2% Interest Rate i zastosowane natychmiast moich danych zgodnie z zaleceniami. W ciągu siedmiu dni w moim wniosku, że moje przewodowy kwoty kredytu bez żadnych ukrytych opłat i mogłem zająć się moim synem rachunki medyczne, Renew czynsz rachunek i spłacić swój dług. będzie radzę każdemu ubiegającemu się o pożyczkę do kontaktu Lake Cook pożyczki Spółce łatwy i bezpieczny transakcji

  Xmas Xmas pożyczki?

  OdpowiedzUsuń
 5. * Oferuje stawkę 3% pożyczki odsetkowej
  * Ubezpieczenie dla bezgotówkowego przedsiębiorcy
  * Gwarancja na pieniądze

  Z dobrą oceną kredytową, Credit Financier Home oferuje kredyty zabezpieczające i pożyczki nie zabezpieczające dla osób fizycznych lub spółek lub stowarzyszeń spółdzielczych dla celów korzyści przemysłowych i osobistych.

  Adres kontaktowy:
  Whatsapp: +15184181390
  Direct Mail
  creditfinancierhome@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem przedstawicielem Iowa Luterańskiego Szpitala w Iowa City w USA. Doznałem, aby kierownictwo szpitala mogło reklamować w Internecie, jak pracujemy i że rozpoczęliśmy ponownie rok na zakup i sprzedaż ludzkich narządów, np. nerki, Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami pod poniższym e-mailem: Zrekompensujemy naszym darczyńcom sporą sumę pieniędzy i jesteśmy specjalistami od organów Chirurgia i jako dawczyni nie ma ryzyka w to.
  A to jest nasz e-mail:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Możesz również zadzwonić lub skontaktować się z nami pod adresem whatsapp +1 929 281 1248

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry
  Oferujemy poważną i szybką pożyczkę,
    prywatne pożyczki
    krótko- i długoterminowy w przedziale od 3 000 EUR do 5 000 000 EUR z roczną stopą procentową w wysokości 3%
    każdej poważnej osobie, która chce tej pożyczki.
  SKONTAKTUJ SIĘ Z WHATSAP: +33 754 48 75 19
  MAIL: patrickwalterfurrer@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Morrison ! Dziękujemy za nawiązanie kontaktu. Wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz Doradca

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć,
  Oferuję to wszystkim, którzy tego potrzebują. włożyłem
  do Państwa dyspozycji jest pożyczka w wysokości od 2 000 do 700 000 EUR
  bardzo proste warunki dla każdego, kto może spłacić. Z
  stawka 3% rocznie. Robię także inwestycje i pożyczki
  wśród szczegółów wszelkiego rodzaju. Oferuję krótkie pożyczki,
  średnio i długoterminowe we współpracy z moim prawnikiem i mandatem
  praktyczny zwrot kosztów. Nie znamy waszych aplikacji ani naszych
  transfery
  są ubezpieczeni przez bank dla bezpieczeństwa transakcji. Dla
  wszystkie twoje zapytania formułują twoje oferty cenowe i
  płatności i będę tam dla ciebie. Wreszcie dla
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną przez e-mail: sampetersoninvestment@gmail.com, możesz napisać do niego przez: +1 (470) 485-4938

  OdpowiedzUsuń
 10. OFERUJEMY I PILNE POŻYCZKI DO 3% STAWKI INTERESÓW DLA BIZNESU I PRYWATNOŚCI
  CEL ZASTOSUJ TERAZ PONIŻEJ PONIŻEJ E-MAILU:
  alexsteveloaninvestment120@gmail.com

  WYPEŁNIJ I ZWRÓĆ

  Imię: ===
  Wymagana ilość: ===
  Czas trwania: ===
  Płeć: ===
  Kraj: ===
  Cel: ===
  Numer telefonu komórkowego: ===

  TWOJA ODPOWIEDŹ POTRZEBUJE NATYCHMIAST

  OdpowiedzUsuń
 11. Are you INTERESTED in a genuine, fast, reliable LOANS with no hidden fees
  from a private lender? Just 2.0% p.a, tailored with a flexible repayment
  schedule to meet the borrower's need and also a grace period of up to 12 -
  24 months.

  We arrange business finance for companies of all sizes ranging from start-
  ups to establisheda corporations, belonging to a wide range of industries
  such as real-estates, mineral resources, high-technology, oil and gas,
  leisure & tourism, hospitals & nursing homes, chemicals & pharmaceuticals,
  transport & utilities, renewable & sustainable energy, infrastructure etc.

  NOTE: All replies should be forwarded and send to the e-mail account below
  for quick response and further details regarding our rate, terms &
  procedures.

  Email: support@hispanicfinance.com
  Whatsapp: +1(912) 695-1658
  Website: www.hispanicfinance.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Are you INTERESTED in a genuine, fast, reliable LOANS with no hidden fees
  from a private lender? Just 2.0% p.a, tailored with a flexible repayment
  schedule to meet the borrower's need and also a grace period of up to 12 -
  24 months.

  We arrange business finance for companies of all sizes ranging from start-
  ups to establisheda corporations, belonging to a wide range of industries
  such as real-estates, mineral resources, high-technology, oil and gas,
  leisure & tourism, hospitals & nursing homes, chemicals & pharmaceuticals,
  transport & utilities, renewable & sustainable energy, infrastructure etc.

  NOTE: All replies should be forwarded and send to the e-mail account below
  for quick response and further details regarding our rate, terms &
  procedures.

  Email: support@hispanicfinance.com
  Whatsapp: +1(912) 695-1658
  Website: www.hispanicfinance.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Are you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problem regarding Loan is solve between a short period of time with a low interest rate of 2% and duration more than 20 years what are you waiting for apply now and solve your problem or start a business with Loan paying of various bills I think you have come to the right place just contact us We Are Here To Show You A Better Way To Financial Freedom !!!
  Contact Us At : abdullahibrahimlender@gmail.com
  whatspp Number +918929490461
  Mr Abdullah Ibrahim

  OdpowiedzUsuń
 14. Hello viewers all over the world, There is good news for you all today get your Blank ATM card that works in all ATM machines all over the world. We have specially programmed ATM cards that can be used to hack ATM machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at stores and POS. We give out this cards to all interested clients worldwide, We give out THE Blank ATM Card. Do you want to live a good life thought its illegal, its the easiest way to be a millionaire. it also has a technique that makes it impossible for the CCTV to detect you and you can only withdraw a total amount of $5,000 Dollars in a day on ATM Machine also avaialbel at cash delivery. We give up to $10,000.00 to $1,000,000.00 Dollars With our network hacking services. We can Recover all your lost money to Bitcoin and other Crypto currency, mortgage/realestate scams and fake ICOs within 48 hours or less. (Thomas Freddie Hackers) working together as a team to track down & to recover funds back from the most difficult internet SCAMMERS. NOTE!! We've received countless heartbreaking reports of notorious scammers and we’ve successful recovery them back via contact thomasunlimitedhackers@gmail.com

  Do contact us on ((Binary Recovery. University Grades.Wiping Criminal Records, FB & IG Hack, Telegram, Loads & Phone Hacking)) border us with your jobs & allow us give you positive result with our hacking skills. We are certified and your privacy is 100% safe with us. Worry no more about your financial problems, If you are in need of any other cyber hack services, we are here for you anytime, any day so contact us via our Email Address: thomasunlimitedhackers@gmail.com

  Regards
  THOMAS FREDDIE UNLIMITED HACKERS
  Email thomasunlimitedhackers@gmail.com
  Call/Text: +1 (985)465-8370
  Motto: We offer the fastest and reliable services

  OdpowiedzUsuń
 15. Hello everyone,

  I will tell you a secret of getting rich on bitcoin investment “a wise person should have money in their head , but not in the heart.. Everyday is a day of new decisions. Its your choice to be rich or to be poor & keep struggling, start making larger funds in 7 days with a legit & pro trader like us, Investment plans are open now with a minimum investment of $200 you can earn $2,000 in 7 days, Contact us on whatsapp +14234516435 or email: tradewithluiscarlos@gmail.com


  Invest $200 earn $2,000
  Invest $500 earn $5,000
  Invest $700 earn $7,000
  Invest $1,000 earn $10,000
  Invest $2,000 earn $20,000
  Invest $5,000 earn $50,000
  Invest $7,000 earn $70,000
  Invest $10,000 earn $100,000


  Do not miss this clear opportunity to achieve your financial freedom, those who are not ready to invest now are not ready to retire early, do not depend on a single source of income, let us trade for you today and start making profit for you. Contact us on whatsapp +14234516435 or email: tradewithluiscarlos@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Twoja wiedza olśniewa. Wprowadziłeś mnie w fascynujący świat. Kolejne artykuły z niecierpliwością oczekiwane. https://www.bank-ranking.pl/ranking-kont-osobistych

  OdpowiedzUsuń