środa, 7 stycznia 2015

Czym jest Porozumienie Zielonogórskie? Status prawny





Przełom grudnia i stycznia każdego roku budzi z wielu powodów wiele emocji. Jednym z źródeł tych emocji jest problem zawierania umów przez lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Celem jednak tego krótkiego artykułu nie jest ocena sporu prowadzonego na linii Ministerstwo Zdrowia a Porozumienie Zielonogórskie, a jedynie przybliżenie samej organizacji, jej podstawy prawnej i struktury.

„Porozumienie Zielonogórskie” Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia potocznie nazywana właśnie Porozumieniem Zielonogórskim to w myśl przepisów organizacja pracodawców tworzona na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991r. (Dz. U. z dnia 26 czerwca 1991r.), a nie spółka, jak to można wyczytać w niektórych publikacjach prasowych. Powstaje ona na podstawie uchwały członków – założycieli, których powinno być minimum 10. Organizacja pracodawców podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Posiada osobowość prawną.

Działa ona na podstawie uchwalonego przez siebie statutu, który zawiera przede wszystkim regulacje o charakterze organizacyjnym. Ustawa, o której wspomniano wyżej przewiduje możliwość tworzenia federacji jak i konfederacji takich organizacji. Sama ustawa nie definiuje tych pojęć jednak przyjmuje się, że federacja stanowi zrzeszenie związków pracodawców, a konfederacja zrzeszenie zrzeszeń. Różnią się one zatem głównie charakterem powiązań organizacyjnych.

Porozumienie Zielonogórskie jako organizacja pracodawców może prowadzić działalność gospodarczą, jednak środki uzyskane z takiej działalności nie mogą być przeznaczane na inne poza statutowymi celami. Nie mogą zatem w ramach istnienia takiej struktury być przekazane na podział między członków.

Członkami jak sama nazwa wskazuje mogą być pracodawcy w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy, a zatem „jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników”.

Środki potrzebne do działania takich organizacji pochodzą z prowadzonej przez nie działalności, składek, darowizn i spadków. Organizacje pracodawców są zwolnione z podatków w takim samym zakresie jak stowarzyszenia.

Oprócz możliwości samego zrzeszania się organizacje pracodawców na mocy ustawy otrzymały szerokie uprawnienia związane z możliwością opiniowania i zgłaszania wniosków dotyczących zmian legislacyjnych. W przypadku skierowania wniosku przez taką organizację do posła lub organu państwowego, adresat wniosku zobowiązany przedstawienia swojego stanowiska organizacji w ciągu 30 dni.

Wracając do samego Porozumienia Zielonogórskiego jest to zatem federacja związków, która zrzesza związki pracodawców ochrony zdrowia z 16 województw, na którą przypada jedna taka organizacja.

Inną znaną organizacją pracodawców jest Konfederacja Lewiatan.


aplikant radcowski
Agnieszka Sowińska





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz